Blog

Jak se stravovat, aby nám bylo dobře na těle i na duši? 

Jak se staví ke stravě prastará indická medicína zvaná ájurvéda? Tato věda o životě, člověku, jeho zdraví a místě ve vesmíru, je starší než čínská medicína. Vnímá člověka holisticky jako součást vesmíru. A stejně tak každý z nás má v sobě svůj vlastní vesmír, kde vše souvisí se vším a vše je provázáno.
 

Co vnímá ájurvéda jako zásadní?

Důležité je rozlišit tělesnou konstituci jedince. Poté je dobré zaměřit se na to, co nám prospívá. Vrozená konstituce (prakrti) vzniká v momentě narození. Jedná se o kombinaci tří principů či energií (dóša), které prostupují celou přírodou. Váta je ztotožňována zejména s elementem vzduchu (vítr) a s prostorem. Je zodpovědná za vstup živin do těla. Pitta je spojena s elementem ohně a podporuje trávení. Kapha je element země a vody a zajišťuje stavbu těla. Lidské tělo je kombinací těchto tří energií, kdy jedna až dvě vždy dominují. Jídlo je prána, tedy životní síla. Z ní se vše rodí a formuje. Potrava ovlivňuje jak tělo, tak mysl. Různé potraviny mají rozdílný vliv. Některé zahřívají (zázvor, hovězí maso), jiné harmonizují (obiloviny). Strava je tedy velmi individuální záležitost a obecná doporučení je nutné brát s rezervou. 

Správná výživa

Za původce mnohých neduhů, které v krajním případě může přerůst i v nemoc, je zodpovědná nevyhovující strava. Téměř vždy je příčinou nadbytečných kilogramů a znečištění organizmu. Často si vytvoříme tolik špatných návyků, že si už ani nepamatujeme, jak se máme cítit, když je nám po jídle dobře a jsme spokojeni. Kromě kombinace potravin je zásadní i množství potravy, které přijímáme. Velmi obecně řečeno, každému stačí dvě třetiny toho, co za celý den sní. Pro naše zdraví si potřebujeme určit vyhovující druh potravin, jejich kombinaci a časové rozmezí mezi jídly s ohledem na naši individualitu a jedinečnost. Lidé tělesné konstituce typu kapha mívají delší intervaly mezi jídly než lidé typu pitta, kteří potřebují mít vždy po ruce „něco na zobání“. Ájurvéda dává vedle výživových hodnot důraz i na to, jakým způsobem strava ovlivňuje naší psychiku. Platí tedy holistický přístup ke stravování – tedy propojení těla i duše.

Tipy pro vás

  • Potrava by měla být co nejčerstvější, což ovlivňuje roční období a sezonní nabídka. V zimě si připravujte spíše teplou a vařenou stravu, a to i v případě detoxů. Chladnější potraviny jsou pro vás vhodné v letním období.
  • Potraviny by měly být co nejčerstvější bez chemických přísad a zbytečného ohřívání. Potrava z druhého dne je již ochuzena o hlavní výživové složky. Stejně tak nevhodná kombinace potravin (ovoce s jogurtem či obilovinami, mléko a ryby) vytváří zbytečné toxiny, které nám následně kolují v těle a znemožňují správné trávení a vstřebávání živin.
  • Typ a kombinace potravin by se měl řídit podle typu naší tělesné dóši. Ta ovlivňuje zejména způsob trávení (agni – trávicí „oheň“). Je-li vyvážený a silný, trávení je harmonické a živiny se dobře vstřebávají. Pokud je oslabený, tak si tělo ani ze zdravé stravy nevezme tolik, kolik by mělo. Brání mu v tom toxiny, které kolují v těle. To má vliv na každou jednotlivou buňku. Přestávají fungovat jako celek a začínají se od sebe oddělovat a osamostatňovat se. Vzniká tak disharmonie, která je živnou půdou pro nemoci vážnějšího charakteru. Špatné vstřebávání živin oslabuje i naší imunitu, způsobuje únavu a chronické problémy. Vedle trávení představuje agni i regeneraci našich buněk a tím ovlivňuje celkový stav našeho těla.

Dobré trávení rovná se dlouhý a spokojený život. 

Pokud si nevíte rady sami, neváhejte se obrátit na Kateřinu Volkovou / 775 118 104 / katka@zen-garden.cz

 

 

--------------------------------- **************************  --------------------------------- 
 
 

Dýchání do břicha je úžasné!!

Taky máte někdy pocit, že podzim je ze všech ročních období ten nejnáročnější? 

Mám pro Vás jednoduchý trik, jak si udržet klid a rovnováhu v jakékoli situaci :)

Příroda se ukládá k spánku, zpomaluje, potemňuje….. Ale tempo našich životů nás nutí tento přirozený rytmus ignorovat a naopak ještě přitvrdit (nový školní rok, nové projekty a ještě ty Vánoce za dveřmi..)!

A tak i přesto, že odbourávání stresu je moje profese ;) musím se přiznat, že jak se zkracují

a ochlazují dny, je pro mě čím dál těžší udržet si „letní“ spokojenou rovnováhu. Meditační polštář v temných a chladných ranních hodinách ztrácí svou přitažlivost na úkor večerní sklenky červeného a teplé deky..  ;) Zvlášť když máte pocit, že den, který právě končí ani zdaleka neměl dostatek hodin, avšak Vaše tělo i mysl se rozhodly -  stejně jako příroda -  zazimovat..

Nemyslím, že je něco špatného na sklence červeného;) Ale existuje ještě jeden ÚČINNĚJŠÍ trik, který nám v mžiku navrátí ztracenou rovnováhu. A na meditační polštář (a výmluvy s ním spojené;););) můžete zapomenout. Potřebujete jen sami sebe a pár minut.

Tím trikem je dýchání do břicha popsané ve čtyřech jednoduchých krocích níže:)  

Přeji krásný a klidný podzim!

Klára

4 jednoduché kroky ke klidu a rovnováze

Vždy mě znovu ohromí, jaké zázraky umí v okamžicích chaosu několik jednoduchých nádechů a výdechů do břicha. Mysl, tělo i zbytek dne jsou jako vyměněné! A to bez ohledu

na to, jestli jste zrovna nervózní z prezentace, naštval Vás kolega v práci nebo prostě jen nestíháte….

Říkáte si, „lehce se to řekne, ale hůře udělá“? Následujících několik jednoduchých kroků Vás naučí dýchat do břicha, než bys řekl švec;)

Za prvé, dejte si ruce na břicho (do oblasti pod pupíkem). Sedněte si nebo si stoupněte tak, aby Vaše páteř byla rovná.

Za druhé, zhluboka se nadechněte a vydechněte nosem.

Za třetí, znovu se nadechněte nosem a vydechněte všechen vzduch pusou (jako byste chtěli sfouknout svíčky na dortu).

Váš další nádech nosem bude automaticky nádechem do břicha.

Párkrát si tento postup vyzkoušejte, abyste si na dýchání do břicha zvykli a využívejte tento dech kdykoli se ocitnete ve stresující situaci.

Pamatujte si, že čím častěji dýcháme do břicha v situacích, kdy nejsme ve stresu, tím jednodušší je tento dech použít, když jej opravdu potřebujeme!

Jak nám dýchání do břicha pomáhá

Když jsme ve stresu, dýcháme pouze do horní čtvrtiny našich plic. Takové mělké dýchání je způsobeno stresovou reakcí v mozku, která jej vyvolává. Dýcháním do břicha přivádíme náš sympatetický nervový systém (zodpovědný za stres) a náš parasympatetický nervový systém (zodpovědný za pocit klidu a uvolnění) zpět do rovnováhy. Naše tělo následně vyšle mozku signál, že vše je v pořádku, což zredukuje příval stresových hormonů do našeho systému. Výsledkem je, že myslíme jasněji, cítíme se více v klidu a jsme schopni efektivněji zpracovávat informace.

A JAKO BONUS

Podle taoismu klidné a pomalé dýchání do břicha prodlužuje život!! 

 

 

 

 

 

Dotek jako lék

Masáž není všelék, dokáže ale zmírnit celou řadu obtíží. A nemusíme hned spěchat za školeným masérem – pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu má i masáž partnerská. Nejen že se při ní vyplavuje dopamin, serotonin a oxytocin, narůstá empatie, štědrost a důvěra, ale napomáhá také sblížení a větší intimitě.

Jak často se někoho dotýkáte? Co to s vámi dělá? Jak se cítíte, když se někdo dotkne vás? Je vám to příjemné, nebo ucuknete? Pro každého existuje jiná hranice komfortní zóny, kterou nám pomohli vystavět už rodiče. Svou roli zde hrají i hormony.

Netroufnu si tvrdit, zda je to dobou nebo zda tomu tak bylo vždy, ale dnes je dotek tabuizován. Redukovali jsme jej na stisk ruky při pozdravu, ti skutečně odvážní si dovolí letmý dotek tváře na tvář nebo nesmělé objetí. Pouštíme tak někoho do svého osobního prostoru a světa, mnohdy za vlastní akceptovatelné hranice.

Doteky proti stresu

Vzpomeňte si na dětství, kdy lékem na rozbité koleno, křivdu či jinou bolest bylo rodičovské pofoukání, pohlazení. A není to náhodou – hmat je první ze smyslů, kterým komunikujeme. Mluvím o prenatálním období i době po narození, kdy si dítě svět nejdříve osahá, než se začne orientovat zrakem a sluchem.

Proč tedy stejnou situaci v dospělosti můžeme vnímat nepatřičně? O postoji k dotekům nás jako první informují rodiče a právě oni nám dají základy ve vnímání kontaktu s okolním světem a ostatními lidmi v něm. Učí nás, jak vnímáme, přijímáme a dáváme dotek a jak se vztahujeme k ostatním lidem.

V souvislosti s naučenými vzorci se tak jednou z mála přijatelných forem doteku pro některé stává kontakt s profesionálem, např. lékařem či masérem. Takový kontakt si dovolíme, protože jej vnímáme jako léčivý, relaxační, často ulevující od bolesti. A právě na důležitost jednoho druhu doteků a jeho vlivu na lidské tělo se na následujících řádcích zaměříme.

Co se děje při masáži

Z pohledu lokálního působení se masáží odstraňují zrohovatělé buňky kůže, uvolňují se póry, zlepší se buněčné dýchání a chemické pochody. Prokrví se kůže a podkoží a tím se zvýší příjem kyslíku, živin a imunoglobulinů, jejichž úkolem je obranyschopnost organismu. Lépe se odplavují odpadní látky jako oxid uhličitý, kyselina mléčná a močová do žil a mízního systému.

Účinky doteků však sahají mnohem dál než pouze na místo přímého působení. Díky většímu prokrvení se rychleji zotavují svaly po zátěži a zlepšuje se jejich výkonnost, srdce pracuje ekonomičtěji a zlepšuje se žilní návrat. Ekonomičtější krevní oběh má ozdravný vliv na organismus, mozkem počínaje a ledvinami konče.

Také nervová zakončení v kůži, podkoží, svalech a šlachách působí přes reflexní oblouk až k vnitřním orgánům. Organismus na hmatové podněty odpovídá vyplavením hormonů do krevního řečiště. Opakované výzkumy ukazují, že se při masáži snižuje hladina kortizolu a zvyšují se hladiny dopaminu, serotoninu a oxytocinu.

Nepřítel kortizol

Kortizol se ve zvýšeném množství vylučuje zejména při akutním stresu. Mozek bohužel nerozlišuje, zda nám srdce buší proto, že proti nám běží vzteklý pes, nebo na nás křičí šéf. Kortizol má za úkol udržet nás naživu, tečka. Rozhoduje o reakci útok versus útěk, je zodpovědný za některé úzkosti, pocit stresu a dokonce i paranoiu. Chce nás ochránit, a tak nás ponouká, ať vyhledáme bezpečí. Abychom však zůstali ve střehu, je třeba velkého množství energie, kterou tělo musí někde ušetřit.

Jedna z nejsnazších cest, kterou mozek pro získání energie zná, je zastavit některé fyziologické pochody. Při chronickém stresu nám tedy např. přestávají růst nehty nebo fungovat imunitní systém, protože to mozek vyhodnotí jako nejméně potřebné pro danou chvíli. Brání také vyplavování oxytocinu, který je živnou půdou pro city jako láska, důvěra, přátelství či štědrost. To dá rozum, že ve stresu potřebujeme chránit sami sebe – stáváme se tak méně štědrými k okolí a ztrácíme obvyklou empatii.

Zvýšená hladina kortizolu také blokuje uvolňování dopaminu a serotoninu. První jmenovaný se vyplavuje do těla, když splníme úkol nebo třeba najdeme ztracené klíče. Serotonin zase posiluje vztahy – má co do činění mimo jiné s pocitem hrdosti a sebevědomím. Pomocí masáží se pomáhá hladina kortizolu snižovat a oxytocin, serotonin, dopamin a další látky si tak najdou cestu k těm správným nervovým zakončením.

Není proto divu, že u dospělých byl při pravidelných terapeutických masážích pozorován pozitivní vliv na redukci chronické bolesti, úzkosti a deprese, na imunitu a autoimunitní onemocnění (např. astma a únavový syndrom), poruchy spánku, rehabilitaci mrtvice apod.

Pokud zadáte do vyhledávače massage therapy, můžete si pročíst spoustu dalších výzkumů v této oblasti. Kromě výše zmíněných hormonálních změn bylo například potvrzeno, že pravidelné, cílené masáže zlepšují u dětí přirozenou hybnost orgánů trávicího systému, absorpci potravy a napomáhají syntéze proteinů. Usnadňují tak přírůstek váhy u předčasně narozených dětí až o 47 %.

Hýčkejte se

Je tedy masáž všelék na civilizační a další choroby? Samozřejmě že ne. Dokáže ale odstranit nebo alespoň zmírnit potíže, pomůže usnout nebo naopak nabudit podle zvolené techniky, tlaku atd. Za maséry a fyzioterapeuty totiž často chodí i lidé fyzicky zdraví – pro pohlazení, při kterém se vyplavují výše zmíněné hormony.

Protože je masáž velmi citlivá, dalo by se říct i intimní situace, lidé se při ní často uvolní a rozpovídají. Schválně si zkuste spočítat, před kolika lidmi se svlékáte. Každý profesionál pracující s dotekem by měl být trošku terapeut. Je třeba nejen vědět, jak rozpustit svalové spazmy, důležité je uvědomit si, že ne každá zatuhlina vzniká špatným držením těla. S uvolněním některých bolavých svalů odcházejí i bolavé emoce s nimi spojené. Pokud tedy vyhledáte odborníka, nesáhněte po první slevě, která vám padne do oka, dejte zejména na dobré doporučení.

Masáž ale samozřejmě nemusí provádět jen profesionál v salonu na lehátku. Stejně důležitá a vítaná je i ta laická, partnerská. Partneři tak mají další důvod strávit spolu více času, který často navodí téma rozhovoru, do něhož byste se jinak nepustili.

Dovolte mi na závěr malou anketu. Chodíte na masáž a případně jak často? Máte oblíbeného odborníka? A jakou masáž máte nejraději?

autor: Michala Stražovská